نگاهی کلی به میلگرد

امروزه محصولات فولادی نقش مهمی را در صنعت و ساخت و ساز ایفا می کند.

 میلگرد از جمله محصولات فولادی پرکاربردی است که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود.. میلگرد  به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

 1. ساده
 2. آجدار

و در دو نوع:

 1. شاخه
 2. کلاف

وارد بازار می شود.

میلگرد ساده ، میلگردی است که فاقد آج باشد و برعکس آن ، فولاد تغییر شکل یافته ای که از مقاومت بالایی برخوردار است و برجستگی هایی به نام آج دارد ، میلگرد آجدار نامیده می شود.

میلگرد ساده و میلگرد آجدار به منظور تقویت و افزایش استحکام بتن در فوندانسیون ، دیوارها و بتن ریزی کف سازه ها کربرد دارد.

 

میلگرد چیست؟

میلگرد از مصالح مهم در صنعت ساخت و ساز  است به طوری که در صورت تغییر قیمت این کالا صنایع مربوط به آن نیز قطعا متحول شده و تغییر می یابند. در عصر حاضر میلگردها در تمامی قسمت های یک ساختمان به کار می روند.

از آنجا که بتن مقاومت کششی کمی دارد ، برای جبران کمبود این مقاومت از میلگرد استفاده می کنند  که نوعی فولاد است. هرچند که از محصولاتی نظیر قوطی پروفیل و ناودانی برای تقویت و افزایش مقاومت بتن در مقابل نیروهای کششی ، در موارد ویژه ای استفاده می شود.

 

 

 

میلگرد و انواع آن

  اشکال مختلف میلگرد و کاربرد آنها

میلگردها اشکال و انواع گوناگونی دارند که برخی از انواع آن عبارت اند از:

 

میلگرد راستا:  این نوع میلگرد برای افزایش استحکام بتن در برابر نیروی کششی استفاده می شود.

میلگرد ادکا: این شکل از میلگرد برای تحمل نیروهای برشی به صورت لنگر های منفی در تکیه گاه های تیر استفاده می شود.

 

میلگرد خرکاین شکل میلگرد در بتن ریزی کف سازه ها و فوندانسیون کاربرد دارد و برای قراردادن دو شبکه ی متوالی افقی با فاصله ای مشخص در درون قالب استفاده می شود.

میلگرد رکابیاگر بخواهیم که آرماتورهای  عمودی یا طولی را در بتن ریزی دال ها و دیوارها به شکل حرف u و یا میان دو سفره آرماتور در امتداد نگهداریم از این میلگرد بهره می بریم.  

میلگرد خاموت : این نوع از میلگرد برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی است که در اثر تحمل نیروهای برشی و کمانش دچار مشکل شدند ؛ همچنین برای جلوگیری از افزایش ترک  کاربرد دارد.

میلگرد سنجاقک : این میلگرد برای افزایش استحکام و مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل میان میلگردهای خاموت و میلگردهای طولی استفاده می شود.

میلگرد‌ گذاری فوندانسیون ها

میلگرد ها در کف سازه برای انتقال بهتر نیرو و ایجاد چسبندگی بیشتر ، میان فولاد و بتن در حاشیه ی فوندانسیون به صورت شبکه ای قرار می گیرند. سیستم میلگرد گذاری با توجه به مقدار بار و عمق فوندانسیون ، یا به شکل شبکه های تحتانی است و یا ترکیبی است از شبکه های تحتانی و فوقانی. همچنین از میلگرد خرک که به صورت تکیه گاه خم شده است برای حفظ فاصله ی مناسب میان دو شبکه استفاده می شود.

 

 

میلگردگذاری شالوده ها

اهمیت استفاده از میلگرد در صنعت ساخت و ساز

امروزه کاربرد بتن در ساختمان ها ایجاد استحکام و مقاومت است که هرچند از استحکام و مقاومت بالایی  به عنوان نقطه ی قوت برخوردار است ولی نقطه ضعفی هم دارد .

نقطه ضعف بتن عدم مقاومت آن در مقابل نیروهای چرخشی و کششی است . با توجه به این محدودیت بتن ، به اهمیت میلگرد در ساخت و ساز و عملکرد آن به منظور تقویت استحکام بتن دربرابر نیروهای کششی پی می بریم.

میلگرد با افزایش مقاومت کششی سازه ها  در هنگام وقوع زلزله ، به استحکام سازه در برابر خرابی کمک  بسزایی کرده و موجب ایمنی ساختمان و ساکنان آن شده است.

وجه اشتراک فولاد و بتن در ضریب انبساط دمایی آن دو است و نزدیکی مقادیر این ضریب از پدید آمدن تنش های اضافی درونی در  شرایط دمایی متفاوت در ساختمان بتن جلوگیری می کند که سبب دوام بتن شده و مانع تخریب زود هنگام آن می شود.

 

انواع و اقسام میلگرد‌های عرضه شده به بازار:

 

میلگردها از نظر ظاهری:

 • میلگرد ساده
 • میلگرد آجدار
 • میلگرد آجدار پیچیده یا همان کلاف

 

اقسام میلگرد از نظر نوع و جنس

 

 • اروپایی
 • فولاد ضدزنگ
 • فولاد کربن
 • پوشش اپوکسی
 • فایبرگلاس لیمر
 • گالوانیزه

 

هر یک از انواع نام برده شده نقاط ضعف و نقاط قوتی دارند . میلگرد نوع اروپایی ، ساخته شده از منگنز است و در مناطقی که زلزله خیز است و یا سازه هایی با ساختمان منسجم و یکپارچه ،   کارکرد مناسبی ندارد ؛ هر چند کار کردن با آن آسان است.

 

میلگرد فولاد کربن ، رایج ترین نوع میلگرد است که نوار سیاه نیز نام دارد. این نوع میلگرد به سبب عدم مقاومت در برابر رطوبت ، بسیار در معرض زنگ زدگی و اکسید شدن است و استفاده از آن در مناطق مرطوب مناسب نیست .

 

میلگرد نوع اپوکسی در واقع همان فولاد کربن است که با اپوکسی پوشانده‌ شده است. این میلگرد  به طور تقریبی  ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر فولاد کربن در مقابل زنگ زدگی و اکسید شدن مقاوم است. از معایب این نوع میلگرد می توان به آسیب دیدگی سریع آن به سبب پوشش اپوکسی ظریفی که دارد ، اشاره کرد که توان آن را در مقابل زنگ زدگی می کاهد.

 

میلگرد گالوانیزه ۴۰ برابر نسبت به فولاد کربن در برابر رطوبت مقاومت بیشتری دارد و قیمت آن از قیمت میلگرد اپوکسی بیشتر است.

 

 

انواع میلگردهای عرضه شده در بازار

 

نکاتی درباره ی  نگهداری و استفاده از میلگرد:

 1. آزمایش اندازه گیری مقاومت گسیختگی و مقاومت کششی، مقدار ازدیاد طول در زمان گسیختگی و اطمینان از استاندارد بون آن.

 

 1. نگهداری در محلی دور از تماس مستقیم با مواد خورنده و زیان آور ،  نگهداری دور از تاب مستقیم خورشید پیش از بتن ریزی ، آب پاشی برای کاهش دما در صورت داشتن دمای بالا.

 

 1. تحویل گرفتن میلگردها ی مصرفی در بتن بدون خم شدگی که به صورت شاخه ، کلاف و شبکه ، در کارخانه تولید شده اند.

 

 1. نگهداری دور از رطوبت مستقیم و وزش باد .

 

 1. عدم قرارگیری بر روی خاک به سبب جلوگیری از آلودگی میلگرد به املاح خورنده ی خاک.

 

 1. قرارگیری در فاصله ی حداقل ۱۵ سانتی متری از سطح زمین.

 

 

نگهداری میلگرد

قیمت و بهای میلگرد

این محصول قیمت ثابتی نداشته و وابسته به عوامل مختلفی همچون نرخ ارز ، قیمت آن دچار تغییر و تحول می شود. شرکت ذوب آهن اصفهان سهم عمده ی تولید انواع میلگرد را دارد که طبق استاندارد کشور روسیه به سه نوع A2، A1 ، A3 تقسیم می شود و قطر میلگردهای ساخته شده تا ۴۰ میلی متر است .