تسمه ترانس چیست و چه کاربردی دارد؟

تسمه ترانس درواقع یکی از مهمترین و پرکاربردترین تسمه های فلزی ست. در تعریف تسمه فلزی گفتیم ورقی فولادی که به حداقل ضخامت ممکن رسیده است. اما از آنجایی که تسمه ترانس بین تمامی این ورق ها اهمیت بالاتری داشت ترجیح دادیم در یک مقاله جداگانه به آن بپردازیم.

تسمه ترانس چیست؟

تسمه ترانس یا تسمه کششی نوعی از تسمه های فلزی ست که با روش ماشین کاری ساخته میشود. این تسمه کمترین درصد تلورانس را دارد و همین نکته عامل تمایز آن با تسمه های فابریک و نوردی و غیره میباشد. تلورانس تسمه ترانس ۰.۲ است پس در صنایعی که حساسیت بالاست و به ظرافت و دقت زیادی نیاز است از این نوع تسمه استفاده میکنیم.

با ما همراه باشید تا در ادامه با نحوه ساخت و کاربرد های آن بیشتر آشنا شویم.

 

تسمه ترانس - فولاد کاوه

 

تسمه ترانس چگونه ساخته میشود؟

برای داشتن یک تسمه ترانس صاف و با کمترین تلورانس ممکن لارم است که چندین مرحله طی شود. ابتدا ورق فلزی را برای از بین بردن براده های اضافی در یک محلول اسیدی قرار میدهیم. البته این اسید تا حدی ضعیف است که به اصل فلز آسیبی وارد نشود و فقط ناخالصی های آن زدوده شوند.

در مرحله ی بعد تسمه به درون دستگاه کشیده میشود. نیروی وارد شده برای این کشش به حدی زیاد است که ضخامت ورق به ۰.۵ میلیمتری میرسد. به علت فشار ناشی از این کشش است که تسمه ترانس را تسمه کششی نیز میخوانند. بعد از این مرحله ما با ورق طویل و نازکی رو به رو هستیم که چیزی نمانده به تسمه ترانس تبدیل شود.

حالا برای داشتن یک تسمه ی صاف و صیقلی نیاز است که ورق را از بین غلطک ها عبور دهیم. این کار موجب میشود که هم آخرین مرحله کم کردن ضخامت را طی کنیم. هم اینکه تسمه تاب گیری شود و آماده برای ورود به بازار.

 

کاربرد تسمه ترانس

پیش تر به این نکته اشاره کردیم که دقتی که در ساخت تسمه کششی وجود دارد موجب میشود تا کاربرد منحصر به فرد، حساس و گاه زیبایی شناسانه داشته باشد. مهم ترین کاربرد این تسمه ها در ساخت انواع قفل هاست. علت هم مشخص است. تلورانس نزدیک به صفر تسمه ترانس موجب میشود که این حیطه حساس را به خود اختصاص دهد. از دیگر کاربردها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید هود آشپزخانه
  • ساخت قطعات ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و یخچال
  • ساخت پله و کف پوش های ساختمانی
  • ساخت در و پنجره
  • قابل استفاده در زیبا سازی نمای ساختمان
  • صنعت خودرو سازی و دوچرخه سازی
  • صنعت بسته بندی؛ شامل بسته بندی چوب و شیشه و …
  • تولید انواع حفاظ و نرده
  • کابل تلفن
  • ساخت تجهیزات و ابزار جراحی

 

 نکاتی در رابطه با تسمه ترانس

در خصوص تولید تسمه کششی به چند مورد باید دقت کرد. چرا که محصول نهایی ایجاد شده به آنها وابسته است و شما به عنوان خریدار بهتر است که با چند و چون ماجرا آشنا باشید.  این موارد به شرح زیر است:

جنس ورق

ورقی که برای ساختن تسمه ترانس وارد دستگاه میشود ممکن است از آهن آلات قراضه یا فابریک تهیه شده باشد.

طبیعتا وقتی تسمه از ورق قراضه ساخته شده باشد کفیت و مقاومت خوبی ندارد و اگرچه ممکن است با قیمت پایینتری به فروش برسد ولی طول عمر کمی دارد. اما وقتی از فولاد درجه یک استفاده میکنیم در نهایت با تسمه ای رو ه رو هستیم که بسیار ظریف و مقاوم است. کاربرد این تسمه ها در ساخت وسایل حساس مثل وسایل جراحی ست.

 

روش ساخت

تسمه های کششی را هم میتوان مثل سایر آهن آلاتی که در این وبلاگ معرفی نمودیم به دو روش تولید کرد:

نورد گرم و نورد سرد

همانطور که میدانید تسمه تولید شده به هرکدام از این دو روش کاربرد های متفاوتی دارد. از آنجایی که نورد سرد باعث میشود تسمه مقاوم تری داشته باشیم، در صنعت خودرو سازی و یا ساخت وسایل آشپزخانه کاربرد دارد. اما در مقابل از آنجایی که در روش نورد گرم فلز تحت حرارت قرار میگیرد و مقاومت نهایی آن پایین تر است، از تسمه ساخته شده به روش نورد گرم در ساخت در و پنجره استفاده میشود.

 

قیمت گذاری

اینکه یک تسمه ترانس چه قیمتی دارد به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل از نوع کارخانه تولید کننده تا قیمت سایر عواملی که به طر غیر مستقیم در تولید دخالت دارند متغیر است.

یکی از این عوامل زغال سنگ است. نوسانات قیمتی در بازار زغال سنگ باعت میشود که قیمت نهایی تسمه که از این ماده تولید میشود دچار تغییراتی شود. مورد بعدی تغییر در مناسبات جهانی ست. گاهی یک جنگ یا یک قرارداد همکاری بین دو کشور موجب میشود که بازار آهن آلات و هرچیزی که به آن وابسته است با تغییرات شدید مواجه شود.

نکته مهم دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم عرضه و تقاضای محصول است. هرچه عرضه ی یک محصول بیشتر باشد قیمت آن کمتر است و برعکس. در فصولی از سال هوا سرد است ساخت و ساز ها و پروژه ها با رکود مواجه اند قیمت ها کمی کمتر از فواصل گرم سال هستند. البته پر واضح است که این برای آن دسته از تسمه ترانس هایی ست که در ساختمان سازی کاربرد دارند. با توجه به کاربرد های وسیع این نوع تسمه میدانیم که در نهایت همواره تولید میشود و تقاضای ثابتی برای آن وجود دارد.

از دیگر موارد مهم در قیمت گذاری میتوانیم به قیمت ارز اشاره  کنیم. با افزایش قیمت ارز شاهد افزایش در قیمت تسمه های فولادی نیز هستیم. اگرچه این تسمه ها تولید داخل باشند. آخرین مورد اثرگذار هم آب است. این مایه حیات که در تولید فولاد نقش به سزایی ایفا میکند. سالهای کم آبی بحران عظیمی برای صنعت فولاد میباشد. از همین رو و با وجود مشکل کم آبی ای که کشور ما با آن دست به گریبان است عجیب نیست که قیمت ها همواره رو به افزایش باشند.

کیفیت

به عنوان نکته پایانی باید به اهمیت استاندارد اشاره کنم. از آنجایی که تسمه ها را با استفاده از آهن آلات دیگر میسازند ممکن است تسمه ای که تهیه کرده اید فاقد کیفیت لازم باشد. به همین علت، اعتبار کارخانه ای که از آن خریداری میکنید اهمیت ویژه ای دارد.

 

تسمه ترانس - فولاد کاوه

 

سخن پایانی

همانطور که از این مقاله برداشت کردید رسیدن به یک تسمه ترانس عالی به عوامل مختلفی وابسته است ولی در نهایت آنقدر این محصول مهم و پرکاربرد هست که در بین خریداران خواهان زیادی داشته باشد. مهمتر آنکه تسمه ترانس یه علت دقت بالای خود جایگزینی ندارد. پس لازم است که در خرید آن، همه نکات را در نظر یگیرید و از کیفیت کالا اطمینان داشته باشید. کارشناسان ما در فولاد کاوه این تضمین را به شما میدهند که با کیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین خرید را داشته باشید. همچنین میتوانید برای دریافت هرگونه مشاوره در خصوص تسمه ترانس و سایر آهن آلات با ما در تماس باشید.