ورق

 ورق های فولادی از مقاطع فولادی پرکاربرد هستند که در صنایع مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم کاربرد دارند. برای بهره برداری از فولاد در مرحله ی نخست باید آن را به شکل ورق درآورد. این ورق ها انواع گوناگونی دارند که هر یک از آنها دارای مصارف و کاربردی متفاوتی است. ورق ها از نظر مواد اولیه ی مصرف شده در تولید و نوع و روش تولیدشان، خواص و ویژگی هایی دارند. این محصول دارای اندازه ها و سایزهای مختلفی است. 

امروزه، روش نورد رایج ترین روش ساخت انواع ورق های فولادی است که در این روش فولاد به صورت قالب های آماده در می آید که در اصطلاح رایج در این صنعت به آن شمش های فولادی می گویند. این شمش ها وارد فرآیند نورد شده و ورق های فولادی را می سازند. در این فرآیند، شمش ها از میان غلتک هایی عبور می کنند که در نتیجه قطر آنها کاهش و عرضشان افزایش می یابد. این فرآیند به دفعات تکرار می شود که در هر مرحله تعداد غلتک ها افزایش و فاصله ی آنها کاهش می یابد.  

 قطعا هرچه مواد اولیه بهتر باشد و کار بیشتری روی ورق انجام شده باشد، محصول نهایی کیفیت بالاتری خواهد داشت. برای خرید ورق ها باید کاربرد و موارد مصرف آن را در نظر داشت تا بتوان ورق مناسب را انتخاب کرد.

 

ورق سیاه
ورق روغنی
ورق گالوانیزه
ورق آلیاژی